MODEL LEDENIH DOBA – GLACIJALNA DINAMIKA ASTRONOMSKI I KLIMATSKI UVJETI DANAS I PRIJE 21.000 GODINA 

Danas živimo u ledenom dobu. Današnji nivo mora je 70 metara niži nego da nismo u njemu. Ali nalazimo se u toplom intervalu ledenog doba – nivo mora je 120 metara viši nego u posljednjem glacijalnom maksimumu prije 21.000 godina. Na modelima su prikazane astronomska i klimatska situacija iz vremena posljednjeg glacijalnog maksimuma i danas. 

Pre 21.000 godina ledeno doba na sjevernoj polulopti bilo je na vrhuncu: granica stalnog snijega i leda spuštala se na kopnu sve do 45 ̊ geografske širine, a njegova debljina je iznosila u prosjeku 1,5 km. U to vrijeme, oblik Zemljine orbite bio je izduženiji nego danas, što znači neravnomjernu udaljenost od Sunca tokom godine i veće razlike u primljenoj toploti pojedinih godišnjih doba. Nagib ose rotacije bio je nešto manji, što je uvjetovalo manju toplotnu razliku ljeta i zime. Orijentacija ose je bila takva da je Zemlja prolazila kroz perihel, točku najbližu Suncu onda kada se ono vidjelo u sazviježđu Riba, a vrh ose je bio uperen ka tadašnjoj sjevernjači – zvijezdi Alderamin u sazviježđu Cefej.

​Led je danas svoju stalnu granicu pomjjerio daleko unutar polarnih krugova. Zemljina putanja ima oblik koji više nalikuje kružnici, što znači ravnomjerniju udaljenost od Sunca tokom cijele godine. Veći je i nagib ose, te prema tome polovi ljeti primaju više toplote, a ljeta su na višim širinama osunčanija nego prije 21.000  godina. Zamišljeni vrh Zemljine ose sada pokazuje Sjevernjaču, najsjajniju zvijezdu u sazviežđu Mali Medvjed. Zemlja prolazi kroz perihel 3. siječnja, kad vidimo Sunce u sazviježđu Strijelac. 

Galerija slika